LETNÍ KOUPALIŠTĚ DNES UZAVŘENO

Telefon: 123 456 789

Menu pro Finská sauna

Saunování dětí

  • Saunování dětí

Dříve než své dítě přivedeme do sauny, měli bychom vědět vše, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se vyhnout.

Netrpí-li dítě projevy onemocnění a je schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, pak se takto schopné dítě může bez obav saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže a rozhodně nevede ke vzniku nemoci.

Teplota horké části saunové lázně pro děti činí 60-65°C. Teplota chladné části odpovídá zevním klimatickým podmínkám. Z praxe skupinového saunování s malými dětmi z jeslí a mateřských škol se ukázalo, že také děti v závěrečném údobí batolecího věku (tj. asi ve věku dvou a půl až tří let, tj.doby začátku docházky do mateřské školy) jsou již natolik mobilní a schopny vyjádřit své reakce i na neobvyklé prostředí saunové lázně, že nic nebrání tomu, aby se s nimi začalo saunovat.

Děti se zahřívají rychleji vhledem k tomu, že mají větší tělesný povrch než dospělí. Délka prohřívání, která je pro dospělé obvykle 8 - 15 minut se musí proto zkrátit. Liší se podle věku. Mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat 5 - 8 minut.

Ochlazování je také krátké. Většinou postačí ochlazení dítěte v náručí matky pod sprchou. Ke sprchování postačí vlažná voda. Ochlazování ukončíme krátkým postřikem trupu a končetin studenou vodou. Hlava a zátylí se nesprchují.

K zisku dostatečné imunity je účelné saunovat pravidelně 1x týdně a to:

  • Malým dětem (do 3 let) stačí jediné prohřátí a osprchování
  • Děti v mateřských školách (3 – 6 let) se prohřívají a ochlazují dvakrát
  • Děti od věku 7 let - 3x

Více saunovacích cyklů není třeba.

Děti, které pravidelně saunují, nejsou tak často postiženy virózami horních dýchacích cest. Pokud onemocní, je průběh onemocnění lehčí a komplikace většinou nevznikají.

Poznámka: Při každém akutním onemocnění dítěte musí být saunování vynecháno a obnoveno až po době, ve které se sčítá délka doby nemoci se stejně dlouhou dobou rekonvalescence. Při obyčejné viróze horních dýchacích cest to bývají 2 - 3 týdny.

Jednotlivé fáze saunování dětí:

Výše teploty vzduchu v prohřívárně pro děti: cca 60-65 °. Teplota v prohřívárně musí být přizpůsobena dětem.

Jednotlivé fáze saunování:

  • 1. fáze: očista a příprava. Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné osprchování vlažnou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje vlažnou vodou, nejprve nohy, pak záda, ruce, břicho a naposled hrudník. Hlavu (zejména zátylí) dětem nenamáčíme. Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Očistná fáze nemá překročit 2 minuty.
  • 2. fáze: pobyt v prohřívárně sauny. Děti kolem 3 let věku je možno uložit na osušku na dolní lavici v prohřívárně. Dítě v této fázi saunování ničím nepřikrýváme. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je menší dítě v horku neklidné, je dobré vzít jej do náruče. Neklid (i pláč) během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte na přímé působení intenzívního tepelného podnětu, proto je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Pokud neklid dítěte trvá, je nutno s ním odejít k ochlazení. Děti nerady při saunování leží. Nejraději si sednou, přitáhnou nohy k hrudníku a v této poloze „ve vajíčku“ vydrží až do konce saunovacího limitu. Děti se prohřívají na dolní lavici!
  • 3. fáze: ochlazování. Ochlazení lze absolvovat sprchováním za použití vlažné vody a krátkého závěrečného postříknutí těla chladnou vodou (vynechává se zátylí hlavy a obličej), a nebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy.
  • 4. fáze: ukončení. Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj – čaj nebo minerálku.

Expozice horka:

Věk dítěte, čas
1 rok 2-3 minuty
2 roky 4 minuty
3 – 12 let 5-8 minut - poloviční doba oproti délce pobytu dospělých
Prodlužování prohřívání nad stanovené limity je neúčelné, i když nevyvolává poškození dětského organizmu. Časový interval je pouze orientační, je nutno přihlédnout k individuálním reakcím dítěte na saunování.

Zdroj:

1. MUDr. Kapounková, Regenerace ve sportu, studijní materiály MU
2. Mikolášek, A. Proč saunovat s dětmi, 2013. www.clovecesaunujse.cz (accessed Feb 07, 2015).

Kudy k nám
Kontaktujte nás
Chcete se na něco zeptat, chcete nás pochválit či máte nápad na zlepšení služeb Sportovních areálů města Chrudim? Napište nám, budeme rádi :-)